Emtia Fiyat Bülteni 2024 Şubat

Değerli Meslektaşlarımız,

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi konusunda üst kurum kimliği ile hareket eden TÜSMOD olarak; 6 Şubat depreminin yaralarını sarmak için, “Buy from Türkiye” kapsamında geliştirdiğimiz bir sosyal sorumluluk projemiz olan DAP (Disaster-Affected Producers) projemizi hayata geçirmiştik. Bu proje ile özellikle yurtdışındaki satınalma yöneticilerinin, deprem bölgesindeki üreticilerimize ulaşmasını sağladık. Malatya merkezli Doğu Anadolu, Gaziantep merkezli Güneydoğu Anadolu ve Adana merkezli Çukurova bölge yönetimlerimiz ile bölgedeki ekonominin daha hızlı iyileşmesine destek vermiş olduk. Bu vesile ile hayatını kaybeden tüm meslektaşlarımızı ve vatandaşlarımızı bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyoruz.

NTV haberine göre; Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 2024 yılında emtialar için risk uyarısında bulundu. Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, jeopolitik ve politikanın 2024’te emtialar için en önemli riskler olarak yeniden öne çıktığı aktarıldı. Açıklamada, petrol ve gaz, bakır ve altın dahil olmak üzere çoğu emtia için jeopolitik fiyat priminin devam etmesinin beklendiği ancak ekonomik büyümedeki düşüş ve önemli miktarda yedek petrol kapasitesinin fiyat artışını sınırlayacağı kaydedildi. Fitch’in açıklamasında, petrol, bakır ve alüminyum dahil emtialardaki küresel talep artışının, küresel ekonomik büyümeye ve emlak piyasası istikrar kazanmaya çalışırken Çin’in %5’in altında kalan büyüme tahminine bağlı olarak 2024’te zayıflamasının beklendiği belirtildi. Analistlere göre, zayıf talep, yükseliş yönündeki arz baskılarını zayıflatırken, temel metaller 2024’te zayıf bir yıl bekliyor.

 

Metal-Demir-Çelik :

Londra Metal Borsası (LME) verilerine göre Bakır fiyatları Ocak ayını %0.44’lük artış ile 8.513 dolar/ton seviyelerinde kapatırken, LME Bakır Stokları ise aynı ay için %12.45’lik azalış gösterdi. Investing haberine göre; Çin’deki yatırımcılar arasında azalan güvene rağmen bakır fiyatı metrik ton başına 8.200 $ seviyesinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bunun nedeni, bazı madenlerin beklenen üretimlerini azaltması ve uzmanların 2024 yılı için bakır piyasasında sürekli bir eksiklik öngörmesine yol açmasıdır. UBS uzmanları bakır fiyat hedefini metrik ton başına 9.500 $ olarak öngörüyor ve yatırımcılara fiyatlar düştüğünde bakır satın almalarını tavsiye ediyor. Ayrıca bakırdaki potansiyel fiyat artışlarından kazanç sağlamak için opsiyon piyasasındaki mevcut düşük volatilitenin kullanılmasını öneriyorlar. UBS uzmanları, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde üretimin toparlanması ve stok seviyelerinin azaltılması sorununun çözülmesine yardımcı olması beklendiğinden, 2024 yılında dünya çapında bakır kullanımında %3,3’lük bir artış öngörüyor. Stoklarda sınırlı miktarda bakır bulunması nedeniyle UBS, fiyatların 2024 yılının sonuna doğru metrik ton başına 9.500 dolara ya da daha da yukarılara tırmanabileceğini öngörüyor. Foreks haberine göre; Cochilco yaptığı açıklamada, “ABD’de para politikasının normalleşmesi gibi faktörler” nedeniyle, ancak daha çok enerji dönüşümü ve elektrikli araçlardan kaynaklanan talep nedeniyle tahmini yükselttiğini söyledi. “Tüm bunlar fiyat konusunda iyi beklentiler öngörmemizi sağlayan iyi koşullar” diyen Cochilco, 2025 yılında ortalama 3,90 dolar/lb fiyat beklediğini de belirtti. Raporda, Şili bakır üretiminin, büyük ölçüde Teck’in Quebrada Blanca II projesinden gelen daha fazla üretim nedeniyle 2024 yılında %5,7 artarak 5,63 milyon tona, 2025 yılında ise 6 milyon tona çıkmasının beklendiği belirtildi. Ajans, küresel bakır üretiminin 2024 yılında %5,8 artışla 22,79 milyon tona, 2025 yılında ise 23,50 milyon tona yükseleceğini öngörüyor. Küresel talebin ise 2024 yılında %3,2 artışla 26,13 milyon tona yükselmesi bekleniyor. Cochilco 2024 yılında 176.000 ton, 2025 yılında ise 170.000 ton küresel bakır fazlası bekliyor. HSBC, 2024-2027 bakır fiyat tahminini, dönem boyunca daha düşük bir arz bekleyişin edayanarak %1,7 oranında artırdı. Yıl ilerledikçe bakır talebin azalacağını öngören Reuters analistleri, ortalama bakır fiyat tahminlerini 2024 yılı ilk çeyrek için 8.380 $/ton, dördüncü çeyrek için 9.000 $/ton ve 2025 için 9.300 $/ton olarak açıkladı. 2025’in en yüksek tahmini ise Citi analistleri  tarafından ortalama 12.000 $/ton olarak açıklandı.

CALL ME
+
Call me!
Choose your language »