Satınalma Mesleğinde 100bin Kişiye Ulaştık, Birlik Kurulması Şart

SATINALMA MESLEĞİNDE 100 BİN KİŞİYE ULAŞTIK, BİRLİK KURULMASI ŞART  

Tüm özel kuruluşlar, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarındaki “satınalma ve tedarik yönetimi” görevini üstlenen meslek mensuplarının üye olduğu TÜSMOD’tan, “Satınalma Meslek Birliği Kurulmalı” açıklaması geldi. Satınalma ve Tedarik Yönetimi Derneği (TÜSMOD) Başdanışmanı Emrihan Aydın, 2012 yılında satınalmaya dair üç ayrı ulusal meslek standartı tanımlaması yapılmasının sektör adına memnuniyet verici ancak yetersiz olduğunu bildirdi. Ülke genelinde satınalma ve tedarik yönetiminde çalışan profesyonel sayısının yaklaşık 100 bin kişiye ulaştığının altını çizen Emrihan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şirketlerin Kalite ve Karlılıklarını Arttırıyor”

“Bu olağanüstü bir sayı ve bir meslek birliği altında olmayı hak ediyor. Türkiye’de artık bir ‘satınalma meslek birliği’ kurulmasının vakti gelmiştir. Satınalma birimi, şirketlerin üretim, karlılık ve kalitesinin belirlenmesi noktasında kilit rol oynamaktadır. Bu durum üretim sektöründeki şirketler için de hizmet sektöründeki şirketler için de böyledir. Gerek üstlendikleri görevin önemi gerekse sektörde ulaştıkları sayı itibariyle satınalma ve tedarik yönetiminde çalışan profesyonellerin artık bir ‘meslek birliği’ çatısı altında örgütlenmeleri kaçınılmazdır…”

TOBB’a “Harekete Geçilmeli” Çağrısı

TÜSMOD’un yalnızca ulusal değil, yurtdışındaki temsilcilikleriyle birlikte yaptığı çalışmalarla aynı zamanda uluslararası deneyime sahip bir yapı olduğunu da kaydeden TÜSMOD Başdanışmanı Emrihan Aydın, “Uluslararası meslek birliklerinin de üyesi olarak şunu rahatlıkla söylüyoruz; Türkiye’de satınalma ve tedarik yönetimi konusunda bir birlik kurulması için daha fazla geç kalınmamalıdır. Satın alma ve tedarik sektörünün kurumsallaşması, reel sektörün gelişimine, ülke ekonomisine, Türkiye’nin global pazarda elinin güçlenmesine büyük katkı sağlayacaktır. Başta TOBB olmak üzere ‘meslek birliği’ kurma konusunda yetkili tüm kurum ve kuruluşları bir an önce harekete geçmeye davet ediyoruz.” dedi.

Saygılarımızla,

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

CALL ME
+
Call me!
Choose your language »