CPO Türkiye

CEO-CPO Yöneticileri ile Tedarik Zincirinin Tüm Bileşenleri CPO Türkiye’de Buluştu

 

                                                T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak:

“Pandemi bize tedarik zincirinin kırılma noktalarını gösterdi. Zincirin halkalarını güçlendirdiğimizde sanayilerimiz ve ekonomimiz güçlenir.”

TÜSMOD Başkanı Gürkan Hüryılmaz:

“500 Milyar TL’lik satınalma karar gücü ile daha rekabetçi ve güçlü bir Türkiye için çaba sarf ediyoruz”

1000’in üzerinde izleyici… 10.000’lerce etkileşim… 

Türkiye’nin lokomotif firmalarının CEO-CPO yöneticileri ile tedarik zincirinin tüm paydaşlarını buluşturan CPO Türkiye Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Zirvesi, 3-5 Haziran 2021 tarihleri arasında Exponext by Ekspoturk online platformda yapıldı. Üç gün boyunca 1000’in üzerinde izleyicisi ve sağladığı 10.000’lerce etkileşim ile satınalma ve tedarik zinciri açısından iş dünyasının nabzını tutan CPO Türkiye, 580 Milyar TL’lik bir satınalma gücünü bir araya getirdi.

“Dijital Satınalma”, “Sürdürülebilir Risk Yönetimi”, “İnovatif Tedarikçi İlişkileri Yönetimi” ve “Global Yetenek Yönetimi” olmak üzere 4 ana temada düzenlenen CPO Türkiye, 20 dijital oturumda alanında uzman 65 konuşmacısı ile satınalma ve tedarik yönetimi trendleri ve gelecek vizyonu hakkında yeni bilgiler sunarak izleyicilerine doyurucu bir etkinlik deneyimi yaşattı.

Tedarik ve satınalma üzerine geliştirici ve bilgilendirici toplantıların yanı sıra A’dan Z’ye satınalma yönetimi ve uygulamaları, hedef odaklı etkin satınalma, risk yönetimi, maksimum tedarikçi performansı ve yüksek kazanım için satınalma stratejileri gibi konuların da ele alındığı CPO Türkiye’de inovasyon sponsoru olarak JCR-ER Eurasia Rating ile UFS Kurumsal Hizmetler firmaları katkı sundu. Medya sponsorluğunu NTR ve SubconTurkey’in üstlendiği etkinlikte sigorta çözümleri sponsoru olarak Can Sigorta ve Reasürans Brokerliği, bilişim sponsoru olarak Pratis / SabancıDx, dijital stand katılımı ile Morvera ve destek sponsorları olarak Sur Endüstriyel, C2FO, buyx ve Mercan Kurumsal Hizmetler firmaları yer aldı.

TÜSMOD ve Ekspoturk tarafından düzenlenen CPO Türkiye’nin açılışında T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai UÇARMAK, TÜSMOD Başkanı Gürkan HÜRYILMAZ ve CPO Türkiye Etkinlik Direktörü ve Ekspoturk Genel Müdürü B. Kemal ŞAHİN birer konuşma yaptı.

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak: “Bilgi iletişim teknolojilerindeki değişiklikler konvansiyonel piyasaları da değiştirdi”

Exponext by Ekspoturk online platformunda gerçekleşen CPO Türkiye’nin açılışında konuşan T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak içinde bulunduğumuz günlerin konvansiyonel piyasaların değişim geçirdiği bir zamana denk geldiğine ve bilgi iletişim teknolojilerindeki hızlı değişimlerin bu piyasaları da etkilediğine değindi. Türkiye’nin büyüklüğü açısından rakamlar da paylaşan Bakan Yardımcısı Uçarmak, “Türkiye’de yaklaşık 4 milyon ticari değer üreten mekanizma var. Bunların 2 milyon 200 bini esnaf işletmesi, yaklaşık 700 bini gerçek kişi tacirdir. Bunun yanında 154 bin anonim şirket, 930 bin limited şirket ve kooperatiflerle birlikte yaklaşık 1 milyon 130 bin şirket bulunuyor. Dış ticareti kim yapıyor diye bakarsak, 127 bin kayıtlı mükellef dış ticaret yapıyor. Türkiye’den geçen transitin yansıtılmasında zorluklar olsa da ithalat ve ihracat rakamı itibari ile yaklaşık 400 milyar dolar civarında bir büyüklükten söz edilebilir. Bilgi iletişim teknolojilerinden yani e-ticaret yapısından istifade eden yaklaşık 256 bin şirket bulunuyor” diye konuştu.

Süregelen bu değişikliklerle birlikte pandeminin bazı konuları hızlandırdığını, konvansiyonel piyasaları bozduğunu ve bazı alanlarda tekelleşmelerin de ortaya çıkmaya başladığını sözlerine ekleyen Uçarmak, elektronik ticarette veri korunmasının önemine dikkat çekti. Rekabetin kuralları doğru konmadığında haksız rekabete yol açabileceğine vurgu yapan Uçarmak, bu konuda şirketlerin de üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti. Küresel piyasalarda oluşan fon fazlalığının emtia piyasalarında ciddi bir spekülasyona neden olduğu, ortada bir kıtlık ya da mal arzında bir azalma olmasa bile fiyatların yukarı doğru gittiğini söyleyen Sezai Uçarmak, ayçiçeği örneğini vererek dünyada üretimde artış yaşandığını ve en büyük alıcının Türkiye olduğunu ancak dolar cinsinden yüzde 88 oranında fiyatta artış olduğunu belirtti. İçeride de kur etkisi ve hammadde fiyatı artışı gibi nedenlerle yüzde 100’ün üzerinde artış görüldüğünü ve bu pandemi ortamında kala kala emtia piyasalarında emtiaya yüklenmek gibi bir yaklaşımın kaldığını sözlerine ekledi.

TÜSMOD Başkanı Gürkan Hüryılmaz: “Buy from Türkiye ile yerli ve milli ürün satınalma bilincini artırıyoruz”

TÜSMOD olarak satınalma ve tedarik zinciri yönetiminin dünyadaki gücünü uluslararası alanda temsil etmenin sorumluluğunu taşıdıklarını belirterek sözlerine başlayan TÜSMOD Başkanı Gürkan Hüryılmaz, 14 bölge başkanı, 32 sektör başkanı ve Almanya ile başlayan ülke yönetim kurullarının yanı sıra başta SASAYDER olmak üzere ortak amaçla hareket edilen mesleki derneklerle ve üyelerle birlikte ülkede bu alanda 500 milyar TL’lik satınalma karar gücünü üniversiteler, üreticiler ve ilgili devlet kurumları ile birleştirerek daha rekabetçi ve güçlü bir Türkiye için çaba sarf ettiklerini dile getirdi. Dünyanın 44 ülkesinde satınalma ve tedarik zinciri ile ilgili derneklerin yer aldığı Uluslararası Satınalma ve Tedarik Zinciri Federasyonunda Türkiye’yi temsil ederek üreticilerin uluslararası pazarlara açılmasına destek olduklarını ve Avrupa Satınalma ve Pazarlama Enstitüsü’nün Türkiye temsilcisi olarak satınalma mükemmellik modelini ülkeye kazandırdıklarını belirten Hüryılmaz, “Buy from Türkiye ile bir yandan meslektaşlarımızın yerli ve milli ürün satınalma bilincini artırırken bir yandan da dünyadaki meslektaşlarımızın Made in Turkiye damgalı ürünleri satın almalarını sağlıyoruz. Bir yandan ithalat bağımlılığını azaltırken bir yandan da ihracatımızın artmasına destek oluyoruz. Mesleğin geleceğine yön veren CPO Türkiye’nin mesleğimiz, meslektaşlarımız, STK’larımız, kurumlarımız, kısaca tüm paydaşlarımız ve ülkemiz için hayırlı ve faydalı olmasını dilerim” diye konuştu.

Ekspoturk CEO’su B. Kemal Şahin: “Satınalma ve tedarik zinciri liderleri CPO Türkiye’de bir araya geldi”

Bu yıl 4.’sü yapılan CPO Türkiye etkinliğinin Türkiye’nin satınalma ve tedarik zinciri liderlerini bir araya getirdiğini belirten Ekspoturk CEO’su B. Kemal Şahin, ticaretin ve ekonominin gelişmesini destekleyen CPO Türkiye’nin alanında uzman konuşmacılar ve ilgi çekici konularla üç gün boyunca satınalma ve tedarik dünyasının nabzını tutacağını söyledi.

Gürkan Hüryılmaz Mesleginin_Sesi_Ol
CALL ME
+
Call me!
Choose your language »